Informacje o Bazylice i Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini

Charakterystyka

wiezaMiasto Trzebinia położone na szlaku kolejowym przy autostradzie A4 z Krakowa do Katowic słynie w całym kraju z nabożeństw fatimskich. Gospodarzami kultu i Pani Fatimskiej są Salwatorianie (Towarzystwo Boskiego Zbawiciela) Pierwsi Salwatorianie przybyli do Krakowa a następnie do Trzebini w roku 1900. W dniu 26 czerwca 1910 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła. W roku 1928 pod wpływem Sł. Bożego Ks. Chryzostoma Małysiaka wybudowano pierwszy w Polsce dom rekolekcyjny istniejący do dzisiaj, jako CFD, w którym odbywały się rekolekcje zamknięte. Dla osób ze wszystkich stanów. W takich rekolekcjach uczestniczył także Karol Wojtyła w roku 1938 jako abiturient.

wnetrze13 maja 1950 roku ks. Stanisław Szarek zakończył rekolekcje dla osób świeckich. Wówczas zrodziła się myśl wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, jako odpowiedź na prośbę Matki Najwiotszej z Fatimskich Objawień. Wierni pozostali cala noc na modlitwie przed grotą na czuwaniu. Było to pierwsze czuwanie fatimskie. Odtąd co miesiąc wierni gromadzą się w sobotę po 13 dniu miesiąca od maja do października na czuwaniach. Trzebinia stawała się coraz większym ośrodkiem kultu MB Fatimskiej. W roku 1962 sprowadzono z Fatimy figurę MB Fatimskiej a w roku 1967 umieszczono ja w specjalnej kaplicy. 10 czerwca 1983 roku po wielu latach trudu budowy i upiększania, trzebińska świątynia doczekała się konsekracji praz kard. Fr. Macharskiego. 13 maja 1997 roku, utworzono Sanktuarium, a 13 września 1997 roku kard. Fr. Macharski koronował figurę koroną papieską.
31 stycznia 2013 Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca świętego BENEDYKTA  XVI bardzo chętnie przyozdabia  na chwałę Bogu  Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Trzebini,(…) zaszczytnym tytułem i godnością BAZYLIKI  MNIEJSZEJ wraz ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi jej przysługującymi” .

W nocy z piątku na sobotę, 7/8 czerwca 2013 roku, dokonano profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Próbowano zerwać koronę wskutek czego została poważnie uszkodzona. Ubito rękę a w drugiej ręce uszkodzono palec. Sprawca wszedł do kościoła w nocy. Nie skradziono jednak korony ale poważnie uszkodzono świętość naszego kościoła jakim jest figura Matki Bożej Fatimskiej. Dokonano tego w Wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.

21 lipca 2013 roku ponownie poświęcono figurę MB Fatimskiej i koronę. 14 września 2013 roku podczas czuwania fatimskiego w sposób uroczysty ogłoszono fakt nadania naszemu kościołowi tytułu bazyliki mniejszej. Dokonał tego Metropolita Karkowski ks. kard. St. Dziwisz.

Informacje dla pielgrzyma

Msze św.:

• w Tygodniu 7.00 i 18.00 (17.00 czas zimowy)
  • w niedzielę 7, 8.30, 10.00, 11.30, 18,

Spowiedź św.  patrz zakładka Sały konfesjonał

Dojazd

Z Katowic i Krakowa bardzo dobre połączenia kolejowe, lub autostradą A4 Kraków – Katowice – zjazd na Trzebinię.

Nocleg

Istnieje możliwość noclegu (w miarę jak nie ma rekolekcji) w CFD przy Sanktuarium tel. 32 753 54 80.

Uroczystości

• Czuwania fatimskie od maja do października po 13 danego miesiąca. Rozpoczęcie o godz. 19.00. Szczegóły i dokładny plan tutaj.
  • Czuwania maturzystów w Wielkim Poście
  • W każdą środę przez cały rok Msza św. i nowenna do MB Fatimskiej w kaplicy cudownej figury.
  • Spotaknia młodzieży Salwatoriańskiego Ośrodka Powołń i Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej - wrzesień kazdego roku:  www.sop.sds.pl  www.rms.sds.pl
  • Koncerty w kościele

Szczególnie ważne

Sanktuarium stanowi część Szlaku Maryjnego Częstochowa – Mariazell oraz Szlaku Papieskiego Ziemi Chrzanowskiej.

Przy Sanktuarium znajduje się Centrum Formacji Duchowej z domem rekolekcyjnym. Szczegóły na www.cfdtrzebinia.sds.pl