TRZEBIŃSKIE SANKTUARIUM BAZYLIKĄ

SAM 3701

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini został uhonorowany tytułem i godnością bazyliki mniejszej. Dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został uroczyście odczytany 14 września 2013 r.

Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć tutaj.

W watykańskim dokumencie podpisanym przez kard. Antonio Cañizaresa Lloverę, a datowanym na 31 stycznia 2013 r. czytamy, że „Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych pełnomocnictw udzielonych przez papieża Benedykta XVI, podniosła do tytułu i godności bazyliki mniejszej kościół parafialny w Trzebini, poświęcony Bogu ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, nadając mu bardzo chętnie wszystkie przysługujące prawa i przywileje liturgiczne”.

O nadanie tej godności poproszono ze względu na znaczenie, jakie dla lokalnej społeczności ma ten kościół i sanktuarium w Trzebini. To miejsce gdzie od 63 lat przyjeżdżają pielgrzymi i wierni z okolic i Polski na czuwania fatimskie.

 Uroczystej Eucharystii 14 września przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W uroczystości wzięli udział także licznie zgromadzeni wierni przyjeżdżający na czuwania, parafianie, wierni z okolicznych parafii, biskupi z okolicznych diecezji, kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzyści oraz delegacje szkół i instytucji lokalnych. W uroczystości wzięła także udział młodzież związana z Salwatoriańskim Ośrodkiem Powołań, Ruchem Młodzieży Salwatoriańskiej oraz Salwatoriańskim Wolontariatem Misyjnym.

„Akt ogłoszenia naszego kościoła bazyliką mniejszą będzie miał charakter i zasięg nie tylko religijny, ale także promujący nasz kościół, sanktuarium, miasto Trzebinię, region i salwatorianów” – podkreśla ks. Piotr Żydek SDS

Trzebińska bazylika jest szczególnym miejscem kultu Matki Bożej Fatimskiej. Od 13 maja 1950 r. wierni gromadzą się co miesiąc na czuwaniach fatimskich, aby wynagrodzić Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata i swoje. Jest to odpowiedź na wezwanie Maryi z objawień z Fatimy z roku 1917. W roku 1962 sprowadzono z Fatimy figurę maryjną, a w roku 1967 umieszczono ja w specjalnej kaplicy. 10 czerwca 1983 r. trzebińska świątynia została konsekrowana przez kard. Franciszka Macharskiego. 13 maja 1997 r. utworzono sanktuarium, a 13 września ówczesny metropolita krakowski koronował figurę koronami papieskimi. Od maja 2013 r. wprowadzono w kościele stały konfesjonał, a od 10 czerwca – wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu. Jest także i smutny akcent. W nocy 7/8 czerwca 2013 próbowano ukraść koronę z figury oraz sporowanowano figurę. Ponownego poświęcenia figury i korony dokonano 21 lipca br.

Tytuł honorowy „basilica minor” nadawany jest przez papieża kościołom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Przywilejem bazylik mniejszych jest uzyskanie odpustu zupełnego w czasie ich nawiedzenia w następujące dni: uroczystość Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), święto tytułu, święto Porcjunkuli (2 sierpnia) i jeden raz w ciągu roku w dniu określonym według uznania, pod zwykłymi warunkami.

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini jest czternastą świątynią wyniesioną do tej godności w archidiecezji krakowskiej. Jako pierwszy na ziemiach polskich tytuł ten otrzymała katedra wawelska w XVIII w. Pozostałe bazyliki godność tę otrzymały dopiero w XX w. Są to szczególnie prestiżowe, historyczne świątynie i sanktuaria: św. Franciszka z Asyżu (1920), Świętej Trójcy (1957), Najświętszego Serca Pana Jezusa (1960), Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (1963), Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wacława (1970), Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (1996), św. Floriana (1999), Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (2003), św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce (2003) oraz Bożego Ciała na Kazimierzu (2005). Poza Krakowem są jeszcze trzy bazyliki mniejsze: Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej (1979), Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach (1992) oraz Sanktuarium maryjne w Ludźmierzu (2001).